Image for EW-07-14-F-D-866 is not available
EW-07-14-F-D-866
DigiKey Part Number
612-EW-07-14-F-D-866-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-07-14-F-D-866
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.234" (5.944mm)
Length - Stack Height
0.866" (21.996mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)