Image for EW-07-13-L-D-745 is not available
EW-07-13-L-D-745
DigiKey Part Number
612-EW-07-13-L-D-745-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-07-13-L-D-745
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-07-13-L-D-745 Models
Length - Post (Mating)
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height
0.745" (18.923mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)