EW-07-12-L-S-500
DigiKey Part Number
612-EW-07-12-L-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-07-12-L-S-500
Description
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-07-12-L-S-500 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
7
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)