Image for EW-07-12-L-D-450 is not available
EW-07-12-L-D-450
DigiKey Part Number
612-EW-07-12-L-D-450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-07-12-L-D-450
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-07-12-L-D-450 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height
0.450" (11.430mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
14
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)