Image for EW-06-14-F-S-560 is not available
EW-06-14-F-S-560
DigiKey Part Number
612-EW-06-14-F-S-560-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-06-14-F-S-560
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.540" (13.716mm)
Length - Stack Height
0.560" (14.224mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)