EW-06-13-T-D-300
DigiKey Part Number
612-EW-06-13-T-D-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-06-13-T-D-300
Description
CONN BRD STACK .100" 12POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating)
0.600" (15.240mm)
Series
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)