Image for EW-06-13-G-S-705 is not available
EW-06-13-G-S-705
DigiKey Part Number
612-EW-06-13-G-S-705-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-06-13-G-S-705
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-06-13-G-S-705 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.195" (4.953mm)
Length - Stack Height
0.705" (17.907mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)