Image for EW-06-10-L-D-475 is not available
EW-06-10-L-D-475
DigiKey Part Number
612-EW-06-10-L-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-06-10-L-D-475
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-06-10-L-D-475 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.025" (0.635mm)
Length - Stack Height
0.475" (12.065mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)