Image for EW-05-20-F-D-400 is not available
EW-05-20-F-D-400
DigiKey Part Number
612-EW-05-20-F-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-20-F-D-400
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating)
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)