Image for EW-05-15-L-D-295 is not available
EW-05-15-L-D-295
DigiKey Part Number
612-EW-05-15-L-D-295-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-15-L-D-295
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.005" (0.127mm)
Length - Stack Height
0.295" (7.493mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)