Image for EW-05-14-F-S-788 is not available
EW-05-14-F-S-788
DigiKey Part Number
612-EW-05-14-F-S-788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-14-F-S-788
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.312" (7.925mm)
Length - Stack Height
0.788" (20.015mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)