Image for EW-05-13-T-S-200 is not available
EW-05-13-T-S-200
DigiKey Part Number
612-EW-05-13-T-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-13-T-S-200
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.700" (17.780mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
5
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)