EW-05-12-T-D-547
DigiKey Part Number
612-EW-05-12-T-D-547-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-12-T-D-547
Description
CONN BRD STACK .100" 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating)
0.153" (3.886mm)
Series
Length - Stack Height
0.547" (13.894mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)