Image for EW-05-11-S-D-385 is not available
EW-05-11-S-D-385
DigiKey Part Number
612-EW-05-11-S-D-385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-11-S-D-385
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-05-11-S-D-385 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height
0.385" (9.779mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)