Image for EW-05-11-L-D-250 is not available
EW-05-11-L-D-250
DigiKey Part Number
612-EW-05-11-L-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-11-L-D-250
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-05-11-L-D-250 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.350" (8.890mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
10
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)