Image for EW-05-10-F-S-330 is not available
EW-05-10-F-S-330
DigiKey Part Number
612-EW-05-10-F-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-10-F-S-330
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)