Image for EW-05-09-F-S-289 is not available
EW-05-09-F-S-289
DigiKey Part Number
612-EW-05-09-F-S-289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-05-09-F-S-289
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.111" (2.819mm)
Length - Stack Height
0.289" (7.341mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)