EW-04-20-G-S-670
DigiKey Part Number
612-EW-04-20-G-S-670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-20-G-S-670
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-04-20-G-S-670 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.670" (17.018mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)