Image for EW-04-14-F-S-900 is not available
EW-04-14-F-S-900
DigiKey Part Number
612-EW-04-14-F-S-900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-14-F-S-900
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height
0.900" (22.860mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
4
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)