Image for EW-04-13-T-S-670 is not available
EW-04-13-T-S-670
DigiKey Part Number
612-EW-04-13-T-S-670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-13-T-S-670
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-04-13-T-S-670 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height
0.670" (17.018mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)