Image for EW-04-12-F-D-633 is not available
EW-04-12-F-D-633
DigiKey Part Number
612-EW-04-12-F-D-633-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-12-F-D-633
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.067" (1.702mm)
Length - Stack Height
0.633" (16.078mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)