Image for EW-04-11-G-D-230 is not available
EW-04-11-G-D-230
DigiKey Part Number
612-EW-04-11-G-D-230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-11-G-D-230
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-04-11-G-D-230 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.370" (9.400mm)
Length - Stack Height
0.230" (5.842mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)