Image for EW-04-10-F-S-427 is not available
EW-04-10-F-S-427
DigiKey Part Number
612-EW-04-10-F-S-427-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-10-F-S-427
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.073" (1.854mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.427" (10.846mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)