Image for EW-04-09-G-T-400 is not available
EW-04-09-G-T-400
DigiKey Part Number
612-EW-04-09-G-T-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-04-09-G-T-400
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
3
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)