Image for EW-03-20-G-S-394 is not available
EW-03-20-G-S-394
DigiKey Part Number
612-EW-03-20-G-S-394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-03-20-G-S-394
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-03-20-G-S-394 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.406" (10.312mm)
Length - Stack Height
0.394" (10.008mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)