EW-03-19-T-S-900
DigiKey Part Number
612-EW-03-19-T-S-900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-03-19-T-S-900
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-03-19-T-S-900 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.900" (22.860mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)