Image for EW-03-13-F-D-312 is not available
EW-03-13-F-D-312
DigiKey Part Number
612-EW-03-13-F-D-312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-03-13-F-D-312
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.588" (14.935mm)
Length - Stack Height
0.312" (7.925mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)