Image for EW-03-11-T-D-330 is not available
EW-03-11-T-D-330
DigiKey Part Number
612-EW-03-11-T-D-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-03-11-T-D-330
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-03-11-T-D-330 Models
Category
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating)
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)