EW-03-11-L-D-500
DigiKey Part Number
612-EW-03-11-L-D-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-03-11-L-D-500
Description
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-03-11-L-D-500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)