EW-03-09-F-S-200
DigiKey Part Number
EW-03-09-F-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-03-09-F-S-200
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-03-09-F-S-200 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)