Image for EW-02-20-F-D-647 is not available
EW-02-20-F-D-647
DigiKey Part Number
612-EW-02-20-F-D-647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-02-20-F-D-647
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.153" (3.886mm)
Length - Stack Height
0.647" (16.434mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
4
Termination
Solder
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)