Image for EW-02-12-L-D-475 is not available
EW-02-12-L-D-475
DigiKey Part Number
612-EW-02-12-L-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-02-12-L-D-475
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.225" (5.715mm)
Length - Stack Height
0.475" (12.065mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)