Image for EW-01-20-G-Q-200 is not available
EW-01-20-G-Q-200
DigiKey Part Number
612-EW-01-20-G-Q-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-01-20-G-Q-200
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.600" (15.240mm)
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
2
Number of Rows
2
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)