Image for EW-01-13-F-D-830 is not available
EW-01-13-F-D-830
DigiKey Part Number
612-EW-01-13-F-D-830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-01-13-F-D-830
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.070" (1.778mm)
Length - Stack Height
0.830" (21.082mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
2
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)