EW-01-12-L-S-500
DigiKey Part Number
612-EW-01-12-L-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-01-12-L-S-500
Description
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EW-01-12-L-S-500 Models
Category
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Number of Positions
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Base Product Number
Length - Post (Mating)
0.200" (5.080mm)