Image for EW-01-12-G-D-200 is not available
EW-01-12-G-D-200
DigiKey Part Number
612-EW-01-12-G-D-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-01-12-G-D-200
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.500" (12.700mm)
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
2
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)