Image for EW-01-09-F-S-229 is not available
EW-01-09-F-S-229
DigiKey Part Number
612-EW-01-09-F-S-229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EW-01-09-F-S-229
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Stack Height
0.229" (5.817mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Tail
0.330" (8.382mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
1
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Color
Black
Length - Post (Mating)
0.171" (4.343mm)