Image for ESS-123-G-04 is not available
ESS-123-G-04
DigiKey Part Number
612-ESS-123-G-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESS-123-G-04
Description
CONN SOCKET 23POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Elevated Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESS-123-G-04 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.400" (10.16mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.123" (3.12mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C