Image for ESQT-150-03-G-S-400 is not available
ESQT-150-03-G-S-400
DigiKey Part Number
ESQT-150-03-G-S-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-150-03-G-S-400
Description
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-150-03-G-S-400 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post
0.058" (1.47mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact