Image for ESQT-150-02-F-Q-368 is not available
ESQT-150-02-F-Q-368
DigiKey Part Number
ESQT-150-02-F-Q-368-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-150-02-F-Q-368
Description
CONN SOCKET 200P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
200 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-150-02-F-Q-368 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.368" (9.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.482" (12.24mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)