Image for ESQT-150-02-F-D-800 is not available
ESQT-150-02-F-D-800
DigiKey Part Number
ESQT-150-02-F-D-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-150-02-F-D-800
Description
CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
100 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-150-02-F-D-800 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.800" (20.32mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)