Image for ESQT-148-02-F-Q-309 is not available
ESQT-148-02-F-Q-309
DigiKey Part Number
ESQT-148-02-F-Q-309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-148-02-F-Q-309
Description
CONN SOCKET 192P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
192 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-148-02-F-Q-309 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.309" (7.85mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.541" (13.74mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)