Image for ESQT-140-03-L-Q-338 is not available
ESQT-140-03-L-Q-338
DigiKey Part Number
ESQT-140-03-L-Q-338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-140-03-L-Q-338
Description
CONN SOCKET 160P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
160 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-140-03-L-Q-338 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.338" (8.59mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)