Image for ESQT-140-02-S-T-465 is not available
ESQT-140-02-S-T-465
DigiKey Part Number
ESQT-140-02-S-T-465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-140-02-S-T-465
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
120 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-140-02-S-T-465 Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.465" (11.80mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.385" (9.78mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)