Image for ESQT-140-02-S-Q-665 is not available
ESQT-140-02-S-Q-665
DigiKey Part Number
ESQT-140-02-S-Q-665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-140-02-S-Q-665
Description
CONN SOCKET 160P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
160 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-140-02-S-Q-665 Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.665" (16.90mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)