Image for ESQT-140-02-G-T-755 is not available
ESQT-140-02-G-T-755
DigiKey Part Number
ESQT-140-02-G-T-755-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-140-02-G-T-755
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
120 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-140-02-G-T-755 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.755" (19.18mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
3
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)