Image for ESQT-140-02-G-D-665 is not available
ESQT-140-02-G-D-665
DigiKey Part Number
ESQT-140-02-G-D-665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-140-02-G-D-665
Description
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
80 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-140-02-G-D-665 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.665" (16.90mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)