Image for ESQT-140-02-F-T-375 is not available
ESQT-140-02-F-T-375
DigiKey Part Number
ESQT-140-02-F-T-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-140-02-F-T-375
Description
CONN SOCKET 120P 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
120 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-140-02-F-T-375 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.375" (9.53mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.475" (12.07mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)