Image for ESQT-136-03-F-D-310 is not available
ESQT-136-03-F-D-310
DigiKey Part Number
ESQT-136-03-F-D-310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-136-03-F-D-310
Description
CONN SOCKET 72POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
72 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-136-03-F-D-310 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)