Image for ESQT-135-02-F-S-433 is not available
ESQT-135-02-F-S-433
DigiKey Part Number
612-ESQT-135-02-F-S-433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-135-02-F-S-433
Description
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Detailed Description
35 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-135-02-F-S-433 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.417" (10.59mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact